Ciemnienie złota może wystąpić zarówno w trakcie jego użytkowania, jak i wtedy, gdy spokojnie biżuteria będzie leżała w szkatułce.

Zjawisko to dotyczy najczęściej najniższej próby złota 333. Zawiera ono w swoim składzie dużą zawartość miedzi. Jak powszechnie wiadomo, miedź wykazuje tendencję do pokrywania się patyną. Dlatego biżuteria, która ma w swoim składzie dużo miedzi, również będzie takie zjawisko wykazywała.

Jednakże w bardzo rzadkich przypadkach, zjawisko ciemnienia może wystąpić również przy wyższych próbach złota, np. 585. Rozważyć tu możemy takie sytuacje:

1. Najczęściej takie zjawisko występuje u kobiet w pierwszych miesiącach ciąży. W sposób nagły następuje zawahanie gospodarką hormonalną w organizmie i zazwyczaj po okresie ciąży ciemnienie biżuterii ustępuje.

2. Skóra palca może przyciemnieć, jeżeli w stopie złota znajdują się uczulające metale, jak nikiel i kobalt (w WIK wykonujemy obrączki antyalergiczne, czyli zupełnie bez zawartości niklu i kobaltu).

3. Zwłaszcza u kobiet, warto sprawdzić niedoczynność lub nadczynność tarczycy. Przy wahaniach hormonów sporadycznie może takie ciemnienie się pojawić. Przykładowo, przy różnych stężeniach hormonów tarczycy, można nosić kolczyki bez ich zdejmowania przez miesiąc i jest wszystko w porządku. A później przez 2 dni może pojawić się przyciemnienie na skórze uszu, ponieważ nastąpiło zawahanie hormonalne w organizmie.

4. Znane są przypadki, gdy przy przyjmowaniu leków na przeziębienie, a przede wszystkim antybiotyków, tymczasowo może pojawić się przyciemnienie biżuterii. Często miesiąc po odstawieniu leków PH skóry powraca do normy i biżuteria przestaje brudzić skórę.

5. Kosmetyki używane na co dzień zawierają w sobie dużo chemii, która reaguje z niemal każdą biżuterią. Przykładowo, krem do rąk może zawierać w swym składzie chociażby alantoinę. Może się zdarzyć, że taki krem doprowadzi do powierzchniowego ciemnienia złota, ale nie w postaci zciemnienia złota, lecz wydzielają się tlenki, które powierzchniowo pokrywają złoto i "wycierają się" o skórę.

Czynników tak naprawdę może być o wiele więcej. Warto jednak sprawdzić powyższe wskazówki. Samą biżuterię zawsze można umyć po prostu ciepłą wodą. Chodzi o to, by ją odtłuścić z ewentualnych pozostałości kosmetyków. Przykładowo myjąc naczynia w obrączce bez rękawiczek, jak najbardziej jak każda biżuteria, ma ona prawo chemicznie przereagować z takim detergentem.