Niekoniecznie. Początkowo obrączki były wykonywane z wywalcowanych pasków złota, zwiniętych i zlutowanych w obrączkę (technika szwowa). Ta metoda podnosiła twardość obrączki, co ma związek z przekroczeniem granicy prawa Hooke'a. Takie obrączki mniej się rysowały. Jednak nie każdy złotnik umiał wykonać dobry jakościowo lut, przez co obrączki pękały i możliwość zmiany rozmiaru była mocno ograniczona. Dlatego zaczęto pracować nad obrączkami bezszwowymi.

Wywalcowane złote paski
Pozwijane złote paski
Po wyprostowaniu złotych pasków obrączki są przygotowane do dalszej obróbki i polerowania

Jedne z pierwszych obrączek bezszwowych były wykonywane z podkładek wybijanych na matrycy za pomocą prasy hydraulicznej. Niestety taki "przepracowany" materiał złoty ulegał rozwarstwieniu, więc jakości obrączek to nie poprawiało. 

Przełomowym rozwiązaniem okazały się obrączki bezszwowe, wykonane z odlewu metodą traconego wosku. Doświadczeni złotnicy wiedzą o konieczności hartowania takich obrączek, aby były trwalsze. Niestety wielu producentów omija ten pracochłonny i czasochłonny proces, aby skrócić termin realizacji obrączek. A bez utwardzania mechanicznego i temperaturowego, nie są one aż tak trwałe, jak obrączki szwowe (czyli walcowane). 

Dlatego na przełomie lat 1990/2000 wprowadzono obrączki z prefabrykowanych rurek złotych, które są odpowiednio zgniatane w walcach przemysłowych. Spodziewano się, że pozwoli to znacząco podnieść trwałość obrączki, zachowując możliwość dużej zmiany rozmiarów. Niestety, ze względu na produkcję jedynie konkretnych wymiarów takich rurek, nie można tą techniką uzyskać wszystkich rozmiarów i wysokości (grubości) obrączek. Rozmiary pośrednie uzyskuje się poprzez zmianę rozmiaru obrączek uzyskanych bezpośrednio z rurki. Powoduje to konieczność odhartowania takich obrączek. Nie każdy jednak producent ponownie je hartuje. Ponadto, im bardziej rozmiar obrączki jest zmieniony, tym bardziej traci ona na trwałości.

Rozwiązaniem okazały się dopiero wprowadzone w ostatnich latach druki 3D. Pozwalają one na odlanie obrączek dopasowanych do indywidualnych potrzeb konkretnego Klienta, a wykończenie powierzchni obrączek jest idealnie gładkie. Wbrew pozorom wprowadzenie druków 3D do jubilerstwa okazało się niezwykle trudne. Specyfika drobnych ażurowych detali wymaga nie tylko dedykowanych polimerów, ale również specjalistycznych piecy do wypalania. Obrączka taka wymaga jednak dodatkowego utwardzenia mechanicznego oraz hartowania. Dlatego tylko profesjonalni producenci korzystający z nowoczesnych metod produkcji mogą oferować swoim Klientom takie usługi. W zamian jednak, otrzymują Państwo idealnie dopasowany produkt wysokiej jakości. 20-30 lat temu obrączki wykonywane z rurek były dobrą alternatywą. Jednak wykonując obrączki w WIK jesteśmy już w epoce druków 3D :)

W WIK obrączki bezszwowe wykonujemy dwiema metodami: traconego wosku oraz druków 3D. Używamy przy tym indukcyjnego pieca ciśnieniowo-próżniowego, dzięki czemu odlewane złoto jest bardziej "zbite", przez co trwalsze. A ponieważ mamy swój własny warsztat, to niezależnie od metody wykonania, wszystkie obrączki hartujemy. Wybór konkretnej metody wykonania dobieramy pod kątem najodpowiedniejszej techniki jakości wykonania dla konkretnej obrączki. 

W ogóle nie stosujemy rurek w produkcji naszych złotych obrączek. Stawiamy na to, aby nasze obrączki były antyalergiczne, czyli pozbawione niklu. Natomiast złote rurki są produkowane z użyciem ligur, które zazwyczaj zawierają uczulający nikiel (przeczytaj też o uczuleniu na nikiel). Dodatkowo Klienci, którzy chcą, aby powierzone przez nich pamiątkowe złoto było umieszczone w nowych obrączkach, nie mają możliwości skorzystania z takiej usługi zamawiając obrączki z rurek. Producenci złotych rurek nie dość, że przyjmują powierzone złoto tylko od firm, nie od indywidualnych Klientów, to ilość powierzonego złota musi wynosić minimum 1000 gramów (czyli 1 kilogram). Jedna para obrączek dla Narzeczonych waży średnio około 10 gramów. Natomiast z doświadczenia wiemy, że Klienci powierzają zazwyczaj około 5-12 gramów swojego złota. Stosując  metody wykonywania obrączek metodą traconego wosku lub druku 3D, mamy możliwość użyć nawet 2 gramy pamiątkowego złota Klientów do zamówionych obrączek (przeczytaj o przerabianiu własnego złota).